Skip To Main Content

Leadership & Faculty

Oneness-Family School is made up of a diverse, international group of education professionals passionate about how Montessori methodology
encourages the growth of every student’s interests and talents.

We continually strive to challenge students and ourselves to ensure we provide the best school and community experience for the students, the parents, and one another. Bringing our distinctive backgrounds and perspectives from more than 20 nations, we are yet the same in our love for and commitment to developing the next generation of confident, creative, and mindful global leaders.

Leadership

Primary Programs (Ages 2-6)

Ja'Shai Rowe

Ja'Shai Rowe

Primary Program Teacher (Age 2-3), Wishing Stars
Clara Mendez

Clara Mendez

Primary Program Teacher (Ages 2-3), Wishing Stars
Roji Tamang

Roji Tamang

Primary Program Teacher (Ages 2-3), Shining Stars
Jessica Ramos

Jessica Ramos

Primary Program Teacher (Age 2-3), Shining Stars
Melissa Maltby

Melissa Maltby

Primary Program Teacher (Ages 3-6), Sun Room
Lisa Pawley

Lisa Pawley

Primary Program Teacher (Age 3-6), Sun Room
Matthew Chappell

Matthew Chappell

Primary Program Teacher (Ages 3-6), Moon Room
Carina Sonora

Carina Sonora

Primary Program Teacher (Ages 3-6), Moon Room
Simone Russ

Simone Russ

Primary Program Assistant & Aftercare Teacher (Ages 2-3)
Marlyn Arevalo

Marlyn Arevalo

Primary Programs Aftercare Assistant (Age 2-3)
Anya Pines-Lambert

Anya Pines-Lambert

Primary Program Assistant & Aftercare Teacher (Ages 3-6)

Elementary Program (Grades 1-5)

Robin Socol

Robin Socol

Lower Elementary Teacher (Grades 1-3)
Kelly Bristow

Kelly Bristow

Lower Elementary Teacher (Grades 1-3)
Shelby Alston

Shelby Alston

Lower Elementary Teacher (Grades 1-3), Lower Elementary Extended Care Teacher
Josh Cleveland

Josh Cleveland

Upper Elementary Teacher (Grades 4-5)
Andrea Dillon

Andrea Dillon

Upper Elementary Teacher (Grades 4-5)

Middle School (Grades 6-8)

Hannah Chick

Hannah Chick

Middle School Teacher (Grades 6-8)
Pearl Brown

Pearl Brown

Middle School Teacher (Grades 6-8)

High School

Specialists

Jackie Carvajal

Jackie Carvajal

World Language Program Coordinator, Spanish Teacher
Raya Salman

Raya Salman

French Teacher (High School)
Enrique Gallego

Enrique Gallego

Full-Time Substitute Teacher, Spanish Teacher (High School)
Debbie Kahn

Debbie Kahn

American Sign Language (ASL) Teacher (High School)
Michael Ihrie

Michael Ihrie

P.E. Teacher, Extended Care Teacher (Grades 4-8)

Student Support

Estefani Rondón

Estefani Rondón

Student Affairs Coordinator (Lower School)
Jen Cort

Jen Cort

School Counselor (High School)

Extended Care

Simone Russ

Simone Russ

Primary Program Assistant & Aftercare Teacher (Ages 2-3)
Anya Pines-Lambert

Anya Pines-Lambert

Primary Program Assistant & Aftercare Teacher (Ages 3-6)
Michael Ihrie

Michael Ihrie

P.E. Teacher, Extended Care Teacher (Grades 4-8)
Shelby Alston

Shelby Alston

Lower Elementary Teacher (Grades 1-3), Lower Elementary Extended Care Teacher

Administration

Ariel Miller

Ariel Miller

Director of Communications, Marketing & Alumni Relations
Sylvia McLeod

Sylvia McLeod

Associate Director of Admissions & Development
Regina Dyson

Regina Dyson

Community Outreach Coordinator (High School), Parent Association Co-Chair, High School Parent
Noemi Nuñez

Noemi Nuñez

Administrative Assistant (High School)
Molly Padgett

Molly Padgett

Dean of Students (High School)